CHP İKTİDAR HAREKETİ'NDEN

CHP İKTİDAR HAREKETİ'NDEN

www.haber2000.com

CHP’nin daha çabuk iktidarı elde etmesi için eleştiri ve öneriler getirmek için kurulan ve kısa zaman içerisinde Siyasi arenada yerini alan CHP İKTİDAR HAREKETİ; dün Rufay Karahan başkanlığında Ankara- Kızılay semtinde ki merkez binasında toplanarak, CHP’nin yapılacak olan 37. Kurultayını ve Türkiye’de ki gelişmeleri değerlendirip, tavır sergileme kararları aldılar.

3 Saat süren yönetim kurulu toplantısında; Hareketin Genel Başkan sorunu olmadığına vurgu yapılarak, yapılacak olan 37. Büyük Kurultayda da, parti merkez ana kadrosunda da değişimin şart olduğu mesajı verildi. 

Kurultayda Parti Meclisi ve diğer kurllara da CHP İktidar Hareketi içinden de aday göstermeyi önümüzde ki günlerde karara bağlayacaklarını belirten Başkan Rufay Karahan, bu büyük Kurultayın “İktidar Kurultayı” olması için en azından parti ana kadrosunda yüzde 70 değişiklik yapılması gerektiğine işaret etti..

TÜRKİYE’DE Kİ TÜM PLATFORM, HAREKET VE SİYASİ BİRLİKLERE “TEK ÇATIDA TOPLANAMA” ÇAĞRISI 

CHP İktidar Hareketi yönetimi toplantıda ayrıca önemli bir karara alarak, Türkiye’de kurulan ve CHP ekseninde faaliyet gösteren tüm Platform, Hareket ve Birliklere “Tek çatı altında güç birliği faaliyetinde bulunma” çağrısı yapıldı ve bu konuda da muhataplara hitaben birlik çağrısı bildirisi yayınlandı..

 

CHP İktidar Hareketi’nin hazırladığı “Tek çatıda birlik çağrısı” metnin şöyle;

 

“Değerli Partili yoldaşım;

CHP İKTİDAR HAREKETİ”; 

Demokrasiye ve laik Cumhuriyete gönül vermiş, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Türkiye’nin 81 İl’indenMilletvekili aday adayı-adayı olmuşpartililerin oluşturduğu ve başlattığı; 

CHP İktidarı için “BİR ŞEY YAPMALI“Hareketidir.

Türkiye Siyasi tarihinde şu ana kadar örneği olmayan bir ortak akıl ve demokratik değerlerin hareketidir.

Bu çağrı; CHP İKTİDAR HAREKETİ ile güç birliği oluşturmak, partimizin ve ülkemizin geleceği için eşitler düzeyinde ve demokrasi adına birlikte karar vermekyetkisine sahip olmak için önemli bir davettir.

“Yarın geç olabilir” demiyoruz, yarın çok geç olacak!.

Bize güç verin.“Parti içi demokrasi ülke için Demokratikİktidar” düşüncesi eylem ve kararlılığıyla hep birlikte geleceğin Türkiye’sini kuralım.

Aklınıza, bilginize , birikiminize, tecrübenize ve cesaretinize ihtiyacımız var.

Değerli Yoldaşım;

Siyasetin malzemesi İnsandır

Siyasetin amacı ise, başta insan olmak üzere hayvanları ve haklarını ve diğer canlıları korumak, refah ve güven içerisinde yaşamalarınısağlamaktır.Bizler güç birliği yaparak bunu sağlayabiliriz.

Teknik bir siyaset dili veya ajitasyon söylemegerek duyulmadan; 

CHP uzun yıllardır iktidara susamış bir seçmen kitlesine sahip olan, İktidara en yakın ana muhalefet partisidir. 

Hepimizin bildiği üzere, ahbap çavuş ilişkilerine tevessül gösterilmeden, ülkenin ekonomik ve sosyal olarak içinde bulunduğu kaotik durumun ciddiyetinin farkında olan ve ne yaptığını bilen bir Genel Merkez iradesinin, gerek ülkenin siyasi konjonktürüne, gerekse bölgesel farklılıklarına uygun adaylarla, uygulanabilir stratejiksöylem ve eylemsel basit bir programla dahiİktidar olabilecekken, bir türlü olamayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin gönüllü neferleriyiz. 

Demokrasi ve onu koruması gereken partimizin içinde bulunduğu hal ve durumdan kaygılıyız.

Bizler demokrasi, insan hak ve özgürlükleri uğruna mücadele eden partililer; 

Kimimiz; İşçi, İşsiz

Hekim,

Mimar, Mühendis

İş İnsanı, tacir,esnaf, kasap, manav

Hukukçu, eğitimci

Bilim İnsanı, akademisyen

Bürokrat, teknokrat ve kimimiz Sanatçı

olarakbu ülkenin her sosyal kesim ve katmanlarından bireyleriz.

 Mevcut iktidarın ülkemizi yönetim biçimi, söylemleri, uygulamaları  ve zihniyeti hakkında söyleyecek çok sözümüz var.

Hepimiz farkındayız ve çok iyi biliyoruz ki, Cumhuriyetin ve kazanımlarımızın yok olmasında ve iktidarın pervasızca ülkeyi yok edercesine hüküm sürmesinde partimizin yönetim kadrolarının tabandan uzak hareket etmesinin ve asgari müşterekte de olsa ortak paydalar üretememizinkatkısı ve sorumluluğu büyüktür.       

Cumhuriyetimizin ve demokrasinin evrensel değerleri ve kazanımları birer birer yok olurken, can havliyle asli unsurlarından uzak, sahipsiz bir halde Büyük Kurultayı bir an evvel yapma hamlesi sağlıklı verilmiş bir karar değildir. Hiç kimsenin mevcut konumlarını kurtarmanın peşinde olduğunu düşünmek istemiyoruz.

 

CHP Genel Merkezinin devasa ve modern binasında  18 kişilik MYK kadrosunu koronavirüs-Covit 19 tedbirleri çerçevesinde toplamayan ve bir araya gelmekten sağlık açısından imtina eden Genel Merkez, MYK toplantısını  Video konferans yöntemiyle yapıma ihtiyacı duyuyor.

Demek ki, 18 kişilik bir MYK toplantısında bir araya gelmeği bile salgın hastalık açısından sakıncalı bulan yönetim, 

1365 kurultay delegesi olan CHP’nin bu olağanüstü pandemi döneminde her türlü hesaplama ve her türlü oturma düzenine göre dahi en fazla 900-1000 kişinin sığabileceği, kurultay delegelerini bile almayacak derecede oldukça küçük sayılabilecek  bir  toplantı salonuna tıpış tıpış oy vermek için insanları tıkış tıkış o salona doldurmayı ve o insanların  sağlığını tehlikeye atmalarını önemsemiyor.

Bu karara göre koca bina 18 kişiye yeterince tedbirli ve havadar gelmiyor.

Değerli ve duyarlı yoldaşlar;

 Sayın Kılıçdaroğlu’nun omuzlarında Genel Başkan olmanın sorumluluğu,

 CHP’ye oy vermiş 16 milyon seçmenin sorumluluğu,

 Ülkede kangren haline gelmiş yığınla ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için iktidar olmak adına ciddi bir programın hazırlanmasının sorumluluğu,

 Halkının refah ve huzuru ve geleceğin mutlu Türkiye’sinin yeniden tesis edilmesi için çok çalışmanın gerekliliğini, çok yönlü programlar hazırlamanın sorumluluğu,

 Yıllardır iktidar olamayan Ana Muhalefet partisine gönül vermiş milyonlarca seçmenin bir kez olsun iktidarı kazanabilmek beklentilerini karşılamak zorunda olması gereken bir CHP’nin sorumluluğu Sayın Genel başkanın omuzlarında asılı durmaktadır.

 Kaldı ki; Cumhuriyet Halk Partisinin Kongreleri ve özellikle Kurultayları öyle alelacele geçiştirilecek kongre ve kurultaylar değildir.

 Kürsülerde projelerin çatır çatır tartışıldığı kurultaylardır CHP’ye yakışan.

 Parti içi şahlanışlara içinde bulunduğumuz dönemde çok daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

 Türkiye’nin gerçek bir CHP iktidarına ihtiyacı var.

 Unutulmamalıdır ki;

 70 yılı aşkın bir süredir iktidar olamamanın sebep ve sonuçlarının irdelenmediği,

 Neden halktan uzaklaşıldığının ve neden bir türlü kendini anlatamamanın  sorgulanmadığı,

 Parti üyeliğinin hiçe sayıldığı, üzerinde pazarlıklar yapılanfarklı ve kirli ilişkiler kulvarı haline getirilen delegelik sistemi  parti içi dinamikler tarafından doğrudan ve ciddi bir biçimde masaya yatırılmadıkça,

 18 yıldır mevcut iktidarı ayakta tutan mütedeyyin - muhafazakar kesimlerin ve Kürt seçmenin,  (ki;bu kesimim geçmişi devrimci, halkçı, sosyal demokrat kesimledir.) neden bir türlü CHP ile barışıklığının sağlanmadığının incelenmediği ve sorgulanmadığı bir Kurultaydan geçmeden hiçbir kurultay  iktidar heyecanınıyaratamayacaktır.

 Demokratik ve uygulanabilir bir tüzük şarttır.

 Hepimiz yapılan her şeyin çok farkındayız. Ancak; küsemeyiz, ayrılamayız.

Tarihe ve geleceğe karşı görevlerimiz var,

Sorumluluktan kaçamayız.

Varlığınıza ve güç birliğimize ihtiyacımız var

 “BİR ŞEY YAPMALI” demeliyiz.

CHP İKTİDAR HAREKETİ”  bir parti içi muhalefet hareketi değildir. 

CHP İKTİDAR HAREKETİ”  herhangi bir parti içi muhalefet kişi veya grubun ortak hareket bileşeni değildir.

 

CHP İKTİDAR HAREKETİ” Siyasi ahlakın ve sosyal yaşamın gerektirdiği düzeyde demokratik değerleri önemseyen ortak akıl bileşenlerinin sesi olarak hareket kabiliyeti geliştirmektedir.

Bu nedenle; birlikte karar verelim, parti içi demokrasinin işlevsel hale getirilmesine hep birlikte katkı sunalım. 

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız…

 

07.07.2020

CHP İKTİDAR HAREKETİ

Yönetim Kurulu adına

Rufay KARAHAN

 

Web sayfası   : www.chpiktidarhareketi.com

e-mail adresi : bilgi@chpiktidarhareketi.com

Twitter            :@chpbirseyyap

Facebook:@ chpiktidarhareketi

Telefon no      : 0538 812 94 86