CHP KARS İL BAŞKANI TANER TORAMAN:

CHP KARS İL BAŞKANI TANER TORAMAN:

www.haber2000.com

 

CHP Kars’tan “İnfaz yasasına” itiraz var. Başkan Toraman : “AKP ve MHP, Virüs affında; ‘Bizden olmayanlar, cezaevlerinde çürüsün, ölsünler’ kinini yasalaştırmıştır ve adalette çürümüştür”

 

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, meclisten geçen İnfaz yasasının asla eşitlik ilkesine uymadığına vurgu yaparak, “İktidara göre düşünen ve kendilerini eleştiren herkes terörist, terör örgütü üyesidir.. Adalet bu mantığın neresinde? İtirazımız var” dedi

AKP ve MHP oyları ile TBMM’den geçen infaz düzenlemesi yasasına tüm yurttan tepkiler çığ gibi yükselirken, en dikkat çekici tepki ise Kars CHP İl Başkanından geldi..

BU İNFAZ DÜZENLEMESİ DEĞİL, ÖRTÜLÜ ŞARTLI AFTIR..

 

Çıkarılan infaz düzenlemesi yasasının hukuken Af olduğuna vurgu yapan CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman,

“AKP ve MHP’nin oyları Af yasa tasarısını meclisten geçirmeye yetmediği için bu yasanının adına kurnazca ‘infaz düzenlemesi’ diyerek, güya maddelerde değişiklik yapıyormuş görüntüsü verip, kendi oyları ile işlerine gelen suç isnatlarını şartlı af ile salıverme yasası çıkarmışlardır ve asla eşitlik ilkesi yoktur” dedi

Cumhur ittifakı bileşenlerinin cezaevlerine Korona virüs tehlikesi ile mecburen af çıkarmak zorunda kaldığına da işaret eden CHP’li Başkan Taner Toraman, hükümetin bu yasayı çıkartırken bile siyasi kinini öne çıkartarak, kendinden olmayanları tek kelime ile ölümün kucağına ittiğini belirterek, tepkilerini şöyle sürdürdü;

CHP’nin şaşmaz ilkesi ‘Hak, Hukuk ve Adalettir’.. Biz tüm insanlara bu pencereden bakıp, bu anlayışla sesleniriz..

MHP daha önce verdiği Af tasarısına sahip çıkamadığı ve yasa önerisini çöpe attığı gibi, Hükümet  Korona virüs salgını tehlikesi ve cezaevlerinde 6 mahkumun virüsten hayatını kaybetmesi, onlarca mahkum ve gardiyanın testlerinin pozitif çıkması karşısında; dostlar pazarda görsün misali şartlı af çıkarmıştır..

Bu düzenlemeden 90 bin kişinin yararlanacağı balonu uçuruluyor.. Oysa ki bu düzenlemeden 45 bin kişi indirimden yararlanacak.. Diğer 45 bin mahkum ise salgından dolayı açık cezaevlerinden  evlerine sadece izinle gönderilen tutuklu ve hükümlülerdir.. Yani 2 ay sonra bu 45 bin kişi evlerinden alınıp, tekrar cezaevlerine konulacaktır..

Madem ki virüs salgını ile cezaevlerinde ölüm tehlikeleri var, yargılanma aşamasında olan binlerce tutuklu var.. Hüküm giymiş diğer mahkumlar var..

Evet bunlar suç işlemiş iseler de hepsi bizim insanlarımızdır.. Onları cezaevlerinde her türlü tehlikelerden korumakta devletin asli görevidir..

Çıkan yasaya bakıyoruz.. Tam bir intikam yasası.. Tabiri caiz ise ‘bizden olmayanlar, bizi eleştirenler, çürüsünler, ölsünler’ kini ile bu yasadan yararlandırılmamışlardır..

Virüsün bulunduğu diğer gelişmiş ülkelere bakıyoruz, insanları ölmesinler diye cezaevlerini tamamen boşalttılar..

Türkiye ne yapıyor? Terörist saydığı, terör örgütü mensubu olarak yorumladığı karşıt görüşlerde ki tutuklu ve hükümlüleri vahşetin kucağına iterek, yasadan sonra da meclis içinde kutlama yapmışlardır..

Cezaevlerinde 380 bin tutuklu ve hükümlü var.. Bunların içerisinde hükumeti eleştiren yazılar yazdıkları için tutuklu yargılananlar var..

Dışarı çıkacaklar kimler? Çocuk yaşta evlenenler, uyuşturucu içicileri, hırsızlar, her türlü şiddet suçu işleyenler, yolsuzluk yapanlar, ihalelere fesatlar karıştıranlar ama düşüncesinden dolayı tutuklu olarak yargılananlar yok..

 

İşte böyle çürümüş adalet mantığına Kars’tan itirazımız var.. Tabi ki CHP Genel Merkezimiz eşitlikle zerre kadar alakası olmayan bu sözde düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götürecek ve sonuçlar alacağına da inanıyoruz.. Biz göre de bu düzenlemenin adı da Virüs affıdır”