ERSİN ERTÜRK

ERSİN ERTÜRK

CHP’DE DELEGE SEÇİMLERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

CHP’de bugün delege seçimleri başladı. Kısaca partiyi 2023 seçimlerine hazırlayacak kadroların belirleneceği ilk adımı gerçekleştiriyoruz.

Bir başka anlatımla CHP’yi iktidara taşıyacak kadrolar için ilçe, il ve genel merkez yöneticilerini seçecek delegeleri belirleme süreci başladı.

Peki, delegelerin görevi bu kadar önemli de, acaba delege seçilecekler bu görevin bilincinde mi? Bir başka deyişle delegelerin yapısı ne olmalı?

İşte en önemli sorun ve soru da burada. O zaman CHP NASIL İKTİDAR OLUR? sorusunu sorma zamanımız gelmedi mi hala? Dikkat ediniz hükümet değil iktidar olmaktan bahsediyorum.

O zaman bakalım:

CHP’nin iktidar olabilmesi için önce umut olabilmesi gerekir. Umut olabilmesi içinde bilgi birikimi ve üretkenliği ile güven duyulacak, parti ideolojisini kavramış, parti tarihinin bilincinde olan, hızla dönüşen dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ederek siyaset üretebilecek, rakip partilere karşı strateji oluşturabilecek yapıda olan üyelerin yönetim kadrolarına gelebilmesi çok önemli.

Öte yandan parti ideolojini ve hedeflerini seçmene bire bir anlatacak asli unsur üyeler değil midir? Denem o ki, CHP’yi iktidara taşıyacak asli unsur olan üyelerdir. O üyeler seçecekleri delegelerle CHP’nin iktidar alternatifi olup olamayacağını belirleyecekler.

O halde:

İşaret edileni değil, seçeceği adaya özgürce oy verebilecek; üreten ve sadece seçim dönemlerini kapsamayacak şekilde sürekli çalışabilecek üyeler delege seçilebilirse, Onlarda, ilçe, il, genel merkez kongrelerinde proje üreten, partiyi her ortamda savunabilecek ve siyaseten öneri sunabilecek yönetimleri seçebilirse, işte o zaman bakın görün CHP nasıl iktidara geliyor. Yoksa bu yapı böyle devam edecekse, CHP en fazla hükümet olabilir. O da bazı odakların kendisine yararlı olacağını görmesi halinde.

Yoksa ”körler sağırlar birbirlerini ağırlar” dan öteye gidemeyiz.

İşte delegelik o kadar önemli ki, Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta seçilen delegeler nasıl bağımsızlık savaşı verip ülke kurduysa,

Bugün seçilecek delegelerde ben CHP’li değilim ama CHP milletvekiliyim, ben hayatımda ilk defa milletvekili olurken CHP’ye oy verdim diyenleri seçecekse, sadece ülke yıkılırken seyreden CHP’ye dönüşürüz o kadar.

Cumhuriyet’in varlığı CHP’nin varlığı ile olasıdır. O halde 2023’de CHP’yi iktidara taşıyacak CHP’ye sahip çıkabilmenin tek koşulu bu düşünceyi taşıyan yöneticileri göreve getirebilmektir.

O zaman bugünkü yapılan seçimlerde üyeye ve seçilen delegelere tarihi bir görev düşüyor. O görevde CHP’yi iktidara taşıma görevidir.

Ersin Ertürk- 09 Kasım 2019- Eskişehir