MEVLÜT ALİ KARAGÖZ

MEVLÜT ALİ KARAGÖZ

Mevlüt Ali KARAGÖZ
Ankara, 23 Nisan 2019

Elli beş yaş. Bir ihitlal ( 1980), bir muhtıra (1998) , Bir darbe girişimi (15 Temmuz 2014), 6 cumhur başkanı, ….. Başbakan, .. Hükümetler gördüm.  Ve aklımın erdiği 48 adet 23 Nisan geçirdim. Hep yarın için bir umudum bir heyecanım vardı.  Bazılarına zorunlu bazılarına gönüllü katıldım. Çoğu belleğimden sırdan bir gün gibi unutup gittim. Ama biri birkaçı hariç….  Ki onlar doğup büyüdüğüm köyümde ilk okulda kutladığım bayramlar.. Fırtına  vadisi (köprü başı , ÇAMLIHEMŞİN) yamacında bulunan  doğanın bütün cömertliği avucunda saklayan şirin bir köy.

Birkaç gün önceden başlardık okulumuz hazırlamaya. O güzelim doğanın cömertliğinden bize sunulan rengarenk komar ağacının çiçekleriyle süslerdik. Hafta boyu  sürerdi  şenliğimiz.  En güzel şiirleri ezberler avazımız yettiği kadar bağırarak okurduk heyecanla .. Taa yüreğimiz de hissederdik. İçimize işlemişti Atatürk  ve Cumhuriyet sevgisi..

Yıllar su gibi akıp geçti. Geriye dönüp baktığımızda tatlı anıların dışında çok da elde kalan bir şey de yok. Artık sıradanlığa daha razı olmuştuk. Çocuk heyecanıyla bayram kutlamayı unutalı yıllar oldu. Ama en azından bir beklentimiz vardı mutlu yarınlar yaşamaya.. Bu yıl  buruk ve kırık karşıladım maalesef. . Akkuzulu köyünde devletin tarafsızlığına gölge düşüldü.(( Şehidimizin ruhu şad olsun kederli ailesinin acısının yürekten paylaşıyorum)).   Başkentin göbeğinde bu ülkenin ana muhalefet Partısı genel başkanının can güvenliği sağlamak için bir köy evine sığınmak zorunda kaldı. Dışardan gelebilecek taş, sopa yada başka bir şey den zarar görmesin diye evin oda kapıları kitlenerek koridorda rehin kaldı iki saat. Ve yine bu ülkenin millet vekilleri dövüldü kaburgaları kırıldı o meydanda.   O vekiller dövülürken , o lider koridorda rehin olarak beklerken ülkenin Milli savuna bakanı, emniyet genel müdürü, bir çok bakan ve millet vekili de yanı başlarında hiçbir şey olmamış gibi  üç maymunu oynadılar. Bu ülkenin cumhurbaşkanı iki gün sessiz sedasız bekledi sanki bir şey olmamış gibi. Ve en acıklısı da yılların köklü Partısı MHP nin genel başkanı  sizin orda ne işiniz vardı. % 27 oy aldığınız   köye hangi yüzle gittiniz demez mi.. Hele bir içişleri bakanı var ki sanki ateş topu.. Resmen fitne fesat ayrımcılık saçıyor etrafına.

Aman Allah  im neler oluyor bu ülkeye. Bir akıllı adam yok mu. Bu sorumsuzluğa dur diyecek. Ülkem için artık ön göremediğim  karamsarlık  havası.. Kulağım da uğulduyor Sivas da 33 canı yakanların dışarda Allahü ekber diye nara atan yabozların sesleri. Hiçbir şey değişmemiş onca yıl . Akkuzulu da yakın bu alevi yi diye bağıran kadının öfkesi .. Batsın sizin siyası hırsınız kariyer beklentiniz.  Huzurlu kardeşçe barış içinde yaşamak istiyorum bu ülkede.

Sonuç mu ?..

71  yıl da  minnet le besleyip büyüttüğümüz  parlamenter sistemi yetersiz görüp başkanlık sistemini  kuranlar  iki yılda Akkuzulu köyünde  gömüldüler..

Biz mi ..
Dövülsek de rehin kalsak da,  halen ayaktayız.
Ayakta olmalıyız..

Ülkemin çocukları komar ağacı çiçeklerinden okullarını süsleyip neşe ve huzur içine mutlu yarınları düşleyerek bayramlarını kutlasınlar diye ayaktayız.
Ayak da  olmalıyız..
Bu ülke de barış ve huzur içinde kardeşçe yaşamaları için.
Bedelsiz Demokrasi  demokrasi  değildir.

Ne güzel demiş Ahmet Arif..

Yürü üstüne .. üstüne
Tükür yüzüne celladın
Fırsatçının fesatçının hainin
Dayan kitap ile
Dayan iş ile
Tırnak ile diş ile
Umut ile sevda ile aş ile
Dayan rüsva etme beni
Bir umudum sen de
Anlıyor musun