Haber2000 Panel

Haber2000 Panel

 

 

Siyaset - 29 Mayıs 2019, Çarşamba 11:53:27

www.haber2000.com    /   Göktürk Tunçtürk yazdı

  Türkiye siyaseti yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine kilitlenmişken, Ankara’da çok dikkat çekici bir Panel gerçekleştirildi..

Panel, 24 Haziran seçimlerinden sonra kurulan ve kendisini parti içi muhalefet değil de, aksaklıkları uyaran, “CHP’nin iktidar kolu” olarak nitelendiren ve parti tabanına çok çalışmayı öneren CHP İKTİDAR HAREKETİ yöneticileri tarafından tertiplendi..

Hareketin Başkanlığını; 24 Haziran seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden Milletvekili Aday Adayı olan Rufay Karahan yürütmekte..

Hareketin oluşumu kısa zaman önce oldu ama binlerce gönüllüsü var ve bu gönüllüler Türkiye’nin her tarafından gelerek düzenlenen Panele katıldılar..

Panele konuşmacı olarak;

CHP İKTİDAR HAREKETİ Başkanı Rufay Karahan,

Gazeteci- Yazar Ümit Zileli,

YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu,

Gazeteci- Yazar  Tevfik Mustafa Kızgınkaya ve

Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir (Sosyal Pol.Uzmanı)katıldılar.

Panelin Sonuç Bildirisi Dr.Nilgün Gülenbay tarafından okundu.

Ayrıca Paneli izleme gelen dikkat çeken iki isim daha vardı.. Adalet eski bakanı Seyfi Oktay ile CHP İktidar Hareketi İzmir bölge temsilcisi Safiye Karakurt Zengin ..

Başkan Rufay Karahan açılış konuşmasında; Parti devleti sistemi kurulduğuna işaret ederek, devletin valilerinin, kaymakamlarının, emniyet müdürlerinin ve diğer bütün kamu kurumların yetkililerinin AKP il ve İlçe başkanlarının emrine girdiklerine dikkat çekti..

CHP Tüzüğünde ki birçok madenin de hiçbir şekilde kullanılmadığını vurgulayan Rufay Karahan, üyelerin sıfırlanması ve yeni kayıt sistemi ile önümüzde ki genel seçimlere gidilmesinin iktidar olmak adına zaruri olduğunu belirtti.

     Konuşmacılardan Tevfik Kızgınkaya;  yine parti devletinin ve tek adam işlevleri ile söylemlerinin ülkeyi ayrıştırıp, kaosa sürüklediğine işaret ederek, CHP’nin yeni bir tüzük ve Hakçı ve Devrimci bir kimlikle mücadelesine devam etmesi ve halkla bütünleşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir; CHP’nin 1970’lerde  olduğu gibi mutlaka işçi sendikaları ve emekçilerle buluşması gerkliliğinden bahsederek iktidar yolunun emekçilerle birlikte mücadeleden geçtiğini belirtti.

Hukukçu Eminağaoğlu; YSK’nın örneği görülmemiş bir hukuksuzluğa imza attığını,Hak hukuk adalet kavramının adeta bu iktidar tarafından yok edildiğini, CHP’nin bu olanlar karşısında sesinin daha gür çıkması gerektiğini ve Hak,Hukuk ve Adalet söylemini Parti içinde de uygulaması  gerektiğini vurguladı.

Yandaş medyanın halkı yanlış bilgilendirdiğini söyleyen gazeteci Ümit Zileli, halkın doğru bilgi veren ve artık sayıları birkaç taneyi geçmeyen gazete ve medyayı takip etmesi gerektiğini,özetle, iktidarın son kalan bu bilgi kaynaklarını da yok etmek istediğini söyledi.

Başkan Rufay Karahan ise kapanış konuşmasında, özellikle Parti Tüzüğünde ki  52. Ve 53. Maddeye dikkat çekerek, Genel Merkez yöneticilerine şu mesaj göndermesinde bulundu;

“Tüzüğün 52.maddesi adeta  Genel merkez tarafından rafa kaldırılmış ve görmezden gelinmektedir.

53. Madde de Aday adayların neden listeye girmedikleri konusunda, kendisine Parti merkezi tarafından bilgi verilmesi gerektiği belirtiliyor.. Ama bakıyoruz, bu güne kadar yapılan hiçbir seçimde, hiç bir aday adayımıza neden listeye giremediği bilgisi verilmemiş, bir teşekkür mektubu dahi gönderilmemiştir.. Tabi bu ilgisizlikte parti içinde çok büyük kırgınlıklara, küskünlüklere ve hatta partiden ayrılmalara yol açmış.. Parti Merkez yöneticilerimize önerimiz; bundan sonra tüzüğün gereğini yerine getirmektir.

 Zaten biz de CHP İktidar Hareketi olarak bu panelimizin sonuç bildirgesini Sayın genel Başkanımıza ve merkez yöneticilerine sunacağız”

Panele oldukça kalabalık bir katılım vardı.. Öyle görünüyor ki CHP tabanı da artık muhalefette kalmaktan bıkmış ve tabanında, tavanın da silkelenip, kendine gelinmesini arzu ediyor..

Tabi burada delege sisteminde de anlayışın değiştirilmesi büyük önem taşıyor..

Delegeler genelde Partinin menfaatlerini değil de Genel Başkan ve ekibinin gelecekte ki kurultayda menfaatlerini kollayacak şekilde “yandaş delege” olarak belirleniliyor..

Kesinlikle Kurultaylarda özgür düşünen bir yeni yeni delege yapısı oluşturulmalıdır..

CHP Genel Merkez yönetici kadrosu da tabi ki İstanbul seçiminden sonra çok büyük bir oranla değiştirilmelidir..

Her yerde, her şeyin güzel olması için bunlar şart..

                                                                              29.05.2019 / ANKARA