CHP TÜZÜĞÜ Md.53 - haber2000.com

CHP TÜZÜĞÜ Md.53 - haber2000.com

GÖKTÜRK TUNÇTÜRK yazdı

www.haber2000.com

CHP’de; her seçim sonrası “küskünler, kırgınlar” ordusunun oluşmasında, Genel Merkezin en büyük ihmali nedir?

Gerek milletvekili seçimleri gerekse Belediye Başkan seçimleri sonrasında partici “küskünlerin, kırgınlıkların” çok sayıda oluşması, neden CHP’de? İşte o püf noktası..

Evet… Şu an ülkemizde faaliyet gösteren ve TBMM’de bulunan siyasi partilerde, seçimler sonralarında en çok “küskünler, kırgınlar” sayısı CHP’de var.. Çokta dikkat çekiyor .. Bazen de sesler yükseliyor..

 

Peki, seçimler sonrası CHP’de küskünler, kırgınlar ordusunun oluşmasında ki sebep veya ihmal nedir?

15 Mayıs 2019 günü saat 20.30’da TELE1 tv’de, İsmail Dükel’in,  “Haberin içinden- Kulis” programını izliyorum.

 

İsmail Dükel’in canlı yayın konuğu; Rufay Karahan..

Peki, Rufay Karahan kim?

24 Haziran seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden Milletvekili Aday adayı olmuş..

Adaylar belirlendikten sonra da “CHP İktidar Hareketini” kurmuş..

Rufay Karahan bakmış ki, gerek milletvekili listelerine gerekse Belediye Başkan adayı olamayan partiler, aday tespitlerinden sonra kırgınlık, küskünlükler yaşayıp, partiye sitemler ediyorlar..

 

Karahan ayrıca; CHP’nin iktidara gelmesinde daha çok çalışılması gerektiğini düşünmüş ve bu düşünceyi de Hareketin en birinci ilkeleri olarak göstermiş..

 

Rufay Karahan, ülke genelinde listeye giremeyen bütün milletvekili aday adaylarını, Belediye Başkan adaylarını, eski milletvekillerini, eski Belediye Başkanlarını ve milletvekillerini tek, tek aramış..

Ve bunlara demiş ki; “Küskünlük, kırgınlık, sitemler; ne partiye nede bizlere bir yarar getirmez, gelin bir çatı kurduk, bu çatı altında birlik olup, güç oluşturalım, daha çok çalışalım ve bu güç CHP’nin iç muhalefet kolu değil, CHP’yi iktidara iten kolu olsun”..

Kısa bir zaman sonra;  binlerce aday adayını, eski milletvekillerini CHP İKTİDAR HAREKETİ çatısı altında toplayıp, merkez yürütme ve danışma kurullarını oluşturmuş..

Ve program sırasında Rufay Karahan bu güne kadar gündeme getirilmemiş, CHP Genel Merkezinin ve teşkilatlarının umursamadığı veya hiç düşünmediği çok önemli bir ihmale hatasına işaret ederek, şuna vurgu yaptı;

 

“Bizim CHP iktidar Hareketi kesinlikle parti içinde oluşmuş bir muhalefet hareketi değildir.. Daha çok çalışma ve CHP’yi iktidara taşımada gönüllüler birliği Hareketidir..

Bakın, gerek Milletvekili seçimlerinde gerekse Belediye Başkan adayı seçimlerinde; on binlerce partili aday adayı olarak müracaat ediyor..

Milletvekili adayları ve Belediye Başkan adayları tespit edildikten sonra, partili aday adayımıza ‘neden aday gösterilmediği’ konusunda hiçbir bilgi verilmiyor veya yazılıp, gönderilmiyor.. Bu umursanmaz tavır da haliyle kırgınlığa, küskünlüğe ve yılgınlığa sürüklüyor..

Oysaki CHP tüzüğünün 53. Maddesinde  diyor ki; “Adaylık başvuru sahibine sonuçtan bilgi verilir”..

Maalesef bu gün kadar hiçbir aday adayımıza böyle bir sonuç ayrıntısı gönderilip, bildirilmemiş..

 

Evet… Bu uyarı çok dikkatimi çekti ve hemen programdan sonra CHP tüzüğünü açıp, 53. Maddeye baktım..

Aynen şöyle diyor;

Madde-53.. (1) TBMM üyeliğine adaylık için başvuranlar hakkında Merkez Yönetim Kurulu ön inceleme yapar ve Parti Meclisinin onayına sunar.

Parti Meclisinin istemi reddetmesi üzerine durum, başvuru sahibine bildirilir”..

Peki kardeşim CHP Merkez yönetimi niye bu maddenin emrini yerine getirmiyor?.. Aday adaylarına kendisini neden aday gösteremediklerini tatlı bir dille bildiren bir yazı niye göndermiyor?

“Aldım adaylık başvuru parasını, aday gösterilmedin, hadi güle, güle” ..

böyle bir mantık olabilir mi?

Ey CHP Genel Merkez Yöneticileri..

Aday gösterilmeyen,  Aday Adaylarına göndereceğiniz 5 veya 10 Bin adet mektup..

Yazın kardeşim.. Partiliye, neden aday ‘gösteremediğinizi’ tatlı ve kendisine teşekkürlü bir dille yazın.. Aday adayı da parti merkezinden böyle bir  teselli mektubu alınca yüreği serinlesin..

Eee siz bu maddeyi yerine getirmeyecektiniz de, niye o 53. Maddeyi koydunuz?

Evet.. CHP İktidar Hareketi Başkanı Rufay Karahan, CHP’nin parti iç rahatsızlığında iyi bir em arını çekmiş ..

Buradan CHP Genel Merkez Yöneticilerine 53. Maddeyi hatırlatarak, uyarıyorum..

Yazın beyler, aday adayına mektup yazın, gönlünü alın.. Ve partililerin bu uyarısını derhal dikkate alın..

17.05.2019
Bu Haber 17556 Defa Okunmuştur