KERBELA ŞEHİRLERİ

KERBELA ŞEHİRLERİ

HZ.HÜSEYİN-KERBELA ŞEHİTLERİ

Aşure günü başta Hz. Hüseyin ve yanındaki 72 kişinin şehit edildiği Kerbela olmak üzere İslam coğrafyasının birçok yerinde anma törenlerine sahne oldu. Simsiyah giyinen Şiiler, Hz. Hüseyin'in şehit edildiği anı hatırlayarak ağıtlar yaktı, çektiği acıyı çekmek için kendilerini zincire vurdu.

Kendilerine yumruk attılar, zincir ve kılıç vurdular. Aşure gününde milyonlarca Şii, başta Irak'ın Kerbela kenti olmak üzere birçok yerde Hz. Hüseyin'in şehit edilmesini andı. Hz. Hüseyin'in türbesinin bulunduğu Kerbela'da yüz binlerce Şii simsiyah giyinerek ağıtlar yaktı, Hz. Hüseyin'le beraber şehit edilen 72 yakınını andı. Daha sonra çevredekilere aşure ve yemek dağıtıldı.

 

Afganistan'ın İslamabad kentinde İmam Bargah camisinde toplanan Şiiler, yarı çıplak halde yürüdü ve kendilerini yumruklayarak ve zincirleyerek Hz. Hüseyin'in çektiği acıyı andı. Anma törenlerinde Şiiler siyah ve beyaz elbiseler giydiler. Lübnan'da ise Şiiler bembeyaz kıyafetler giydi, sokaklarda yürüdü. Daha sonra kendilerini kılıca vuran Şiiler, üzerindeki beyaz kıyafetleri kırmızı renge boyayarak Kerbela'da yaşanan olayları andı.

Her yıl Muharrem ayının 10. günü olan aşure gününde, İslam coğrafyasında milyonlarca Şii Hz. Hüseyin ve yanındaki 72 yakınının şehit edilnmesini ağıt yakarak ve acı çekerek anıyor.