KARS'TA SATRANÇ OYUNU

KARS’TA SATRANÇ OYUNU
Kars belediye başkanı Ayhan Bilgen bir karar aldı ve istifa edeceğini açıkladı.
Milletvekili olduğu halde istifa etmiş ve Belediye Başkanı olarak memleketine hizmet etmek üzere halkın iradesi ile seçilmiştir.
Kars halkı tarafından sevilen ve görevini layıkıyla yaptığı her kesim tarafından belirtilen Ayhan Bilgen, Kobani olaylarında sorumluluğu olduğu gerekçesi ile göz altına alındı ve tutuklandı.
Bundan tam altı yıl önce ağırlıklı olarak Ankara , Batman , Bingöl , Muş,
Diyarbakır ,Erzurum , Gaziantep , Iğdır , İstanbul , İzmir · Mardin Mersin , Siirt , Şanlıurfa , Şırnak , Van’da meydana gelen ve “Kobani olayları” adı verilen olaylar meydana geldi.
Hiç kimsenin tasvip etmediği bu olaylarda bir çok vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Bu nedenle tam altı yıl sonra HDP’ye yönelik operasyonlar yapılıyor, göz altılar ve tutuklamalar gerçekleştiriliyor.
Operasyonları ağırlık merkezi Kars gibi görünüyor.
Kars Belediye Başkanı Ayhan bilgen açıklamasında; istifa edeceğini, “kurulan kumpasların ve oynanan oyunların içinde yer almayacağını ve buna alet olmayacağını” belirterek istifa kararını verdi. Buna ilaveten, başkan yardımcısı kadın eş başkanla devam edilmesinin demokratik bir tavır ve mütevazi bir görüntü olacağını, kabul edilmemesi halinde Belediye Meclisi üyelerinin içinden seçim yöntemiyle meclis üyelerinden birinin seçilerek başkan olmasının doğru olacağını söyledi.
Aslında başkan Bilgen bu kararını ve söylemini bir an önce vermesinin sebebi demokratik bir yol haritası çizmek ve kayyum atanmasını önlemekti.
Ama istediği gibi olmadı.
Bu düşüncenin hayata geçmesini İçişleri Bakanlığı engelledi ve ters bir atak yaparak konu ile alakası olmayan meclis üyelerini mesnetsiz ve gereksiz bir kararla görevlerinden uzaklaştırdı.
Bu hareketle mecliste seçip yapılmasının yolu kapanmış oldu.
Müthiş bir plan.
Kars’ta her kiminle konuşursanız konuşun hemen herkes aynı şeyleri söylüyor
Kars’ta Bilgen’in başkanlığındaki Belediyede yolsuzluk ve rüşvet kesinlikle konuşulamaz.
Kars’ta ayrım yapılmaz. Her parti ve birey aynı muameleyi görür ve vatandaşa ayırım yapılmaksızın hizmet verilir.
Kars’ta sokaklarda belediye hizmetleri gözle görülür derecede belirgin bir farklılık gösterir ve imkanlar yettiğince olumlu hizmet verilir.vs.
Belediye Başkanının görevden alınması, meclis üyelerinin tedbiren görevlerinden uzaklaştırılmasının bir nedeni olabilir.
HDP’li Belediyenin bu son derece olumlu çalışmalarına bakıldığında ve vatandaşın teveccühünün bu parti nezdinde sol-sosyal demokrat siyasal düşünceyi bir tık daha ön plana çıkarması, bu nedenle CHP’nin de yerel ölçekte HDP ile seçim işbirliğine gidebilirliğinin olması önümüzdeki ilk genel seçimlerde AK Partinin Milletvekili çıkaramamasının sebebi olacaktır.
Bu nedenle Kars’ın Kayyum marifetiyle devlet görevlisine teslim edilmesi, bu vesile ile hükümete teslim edilmesi ve en nihayetinde Ak Parti’ye teslim edilmesi tasarlanmıştır. Şimdilik Hükümet “Şah” demiştir.
Bu satranç oyununun bundan sonraki hamlesi ne olacaktır.
Hep birlikte bekleyip göreceğiz.
Rufay KARAHAN
05.10.2020/ANKARA